Login: Hasło:
 Pomoc
  • 145 877 godzin monitorowania zmian
wróć do listy [6 z 4929]

Jak objaśnienia podatkowe chronią podatników

Z początkiem 2017 r. w ustawie – Ordynacja podatkowa pojawiła się nowa instytucja tzw. objaśnień podatkowych. Podatnicy mogą się nimi kierować bez obawy przed negatywnymi konsekwencjami takiego postępowania. Objaśnienia mają chronić podatników tak jak interpretacje indywidualne. Podatnik, który się do nich zastosuje, nie powinien ponieść z tego tytułu szkody.

Zobacz porady z zakresu Ordynacji podatkowej>>>

Objaśnienia podatkowe to „ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego, dotyczące stosowania tych przepisów” wydawane przez Ministra Finansów (art. 14a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej). Minister Finansów wydaje je w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów przez organy podatkowe. Nie są one jednak wydawane wyłącznie dla organów podatkowych. Objaśnieniami podatkowymi mogą się również kierować podatnicy. Korzystają oni wówczas z domniemania prawidłowości dokonywanych rozliczeń, tak jakby stosowali się do otrzymanej interpretacji indywidualnej.

W odróżnieniu od interpretacji indywidualnej objaśnienia mają charakter ogólny. To oznacza, że nie mogą być wydane w odniesieniu do konkretnego zdarzenia czy sytuacji mającej miejsce. Przykładowo, w sytuacji gdy spółka z o.o. XYZ dokonała sprzedaży na rzecz spółki zależnej posiadającej siedzibę w Belgii, minister finansów nie będzie mógł wydać objaśnienia podatkowego dla tej transakcji. Uprawnione natomiast będzie wydanie objaśnienia, w którym zostanie przedstawione stosowanie przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do transakcji realizowanych przez polskich podatników z podmiotami zależnymi mającymi siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej. Taka konstrukcja objaśnień może wpłynąć na zakres ochrony przysługującej podatnikom, którzy się do nich zastosują.

Przeczytaj więcej>>>

Praktyczny leksykon VAT 2017 (książka)

Książka prezentuje wszystkie istotne zagadnienia, które występują w obrocie gospodarczym, a które mogą sprawić podatnikom wiele problemów ze względu na sporadyczność, np. aport, barter, odszkodowania. Pomaga rozliczać transakcje zagraniczne, takie jak: WDT, WNT, import, eksport, a także ustalać miejsce świadczenia lub dostawy. Wyjaśnia bieżące problemy z rozliczeniem VAT.

Kup już za: 129.00 zł

www.inforlex.pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2017 INFOR PL S.A.

do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00